عمومی

5 نکته طلایی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان⚡【سال1403】❤️

بسیاری از والدین دوست دارند که فرزندان آن‌ ها از دوران کودکی به یادگیری زبان انگلیسی بپردازند؛ اما نمی دانند که چگونه باید این مسیر را آغاز کنند. فرقی ندارد که سطح زبان شما عالی است و یا جز افراد مبتدی هستید. به طوریکه اگر فرزندانتان اشتیاق، انگیزه و اراده‌ کافی برای یادگیری این زبان معتبر و مهم دارند، باید به یک مرکز آموزش و یادگیری زبان انگلیسی مراجعه کنید. در ادامه مطلب به 5 نکته طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان می پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با آموزشا همراه باشید.

اهمیت آموزش زبان انگلیسی به کودکان

اکثر والدین با اهمیت و مزایای یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان خود به خوبی آشنا می‌ باشند. به طور کلی زبان انگلیسی جزو مهارت‌ های ضروری برای هر انسانی محسوب می‌ گردد که فهم و درک آن نیازمند پیگیری مستمر و انگیزه‌ کافی است در ادامه با اهمیت این زبان برای کودکان بیشتر به گفت و گو می‌ پردازیم.

یادگیری آسان: یکی از مزایای یادگیری زبان در سنین پایین این است که کودکان خیلی سریع شروع به یادگیری زبان دوم می‌ نمایند. در واقع آن ها نیازی به تلاش خاصی ندارند و مغز آن ها مطالب جدید را به خوبی جذب می کند. در 4 سالگی کودک به ارتباطات عصبی زیادی می‌ پردازد و به خوبی می‌ تواند اطلاعات و دانش جدید را حفظ کند و بتواند زبان انگلیسی را با کیفیت بسیار بالایی تلفظ نماید. کودکان به راحتی می‌ توانند مطالب را در مغز خود ذخیره نمایند.

سلامت روانی: با آموزش و فهم صحیح 5 نکته‌ طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان، شما می‌ توانید در کوتاه‌ ترین زمان این زبان را به کودکان عزیز خود بیاموزید. یکی از تاثیرات باور نکردنی آن رشد مغزی برای فرزندتان می‌ باشد. در واقع کودکان با یادگیری زبان دوم می‌ توانند بسیار چابک‌ تر و موثرتر به حل مسئله‌ های گوناگون بپردازند و رشد شناختی آن‌ ها در این باره کامل شود.

شانس بیشتر برای فرصت‌ های شغلی: این یک واقعیت غیرقابل انکار است که کودکان با یادگیری زبان انگلیسی فرصت‌ های شغلی بسیار متعددی می‌ توانند در آینده پیدا کنند. آن ها نه تنها در داخل کشور؛ بلکه در خارج از کشور و سراسر مرزها می‌ توانند با افراد به برقراری ارتباط پرداخته و در زمینه‌ های فنی، حقوقی، پزشکی، علمی و … به فعالیت بپردازند.

اهمیت آموزش زبان انگلیسی به کودکان

فاکتورهای مهم در تدریس زبان به کودکان

در مطالب قبل به این موضوع اشاره نمودیم که یادگیری زبان انگلیسی باعث افزایش قدرت مغز و حافظه و همچنین افزایش اعتماد به نفس در کودکان می‌ گردد. برای این که زبان برای آن ها جذاب و لذت بخش باشد، لازم است که شما با 5 نکته‌ طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان آشنا باشید. در ادامه‌ این مطلب به یک سری از فاکتورهای مهم در تدریس اشاره خواهیم کرد:

1_ توجه به سن کودک: قبل از اینکه به یک آموزشگاه متخصص جهت یادگیری زبان انگلیسی مراجعه کنید، حتما باید سن کودک خود را نیز در نظر داشته باشید. کودکان 3 تا 6 سال دوران بسیار حساسی را طی می‌ کنند و به صورت کاملا طبیعی و ناخودآگاه می‌ توانند زبان دوم را نیز یاد بگیرند؛ زیرا آن ها در یادگیری مسائل جدید انعطاف‌ پذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند. بهترین شروع سن یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان به طور کاملا دقیق مشخص نمی‌ باشد، اما می‌ توان این زمان تقریبی را از 4 سال به بعد در نظر داشت.

2_ استفاده از روش‌ های خلاقانه: برای یادگیری زبان انگلیسی باید از روش‌ های خلاقانه و جذابی برای کودکان استفاده کرد؛ زیرا کودکان همیشه به دنبال بازی، سرگرمی و شادی هستند. از این رو برای این که تدریس زبان برای آن ها جذاب باشد، متخصص و یا والدین باید از ترانه، داستان‌ های گوناگون و فعالیت‌ های هنری و تکنولوژی‌ های منحصر به فرد در حین آموزش استفاده کنند.

3_ صبور بودن: برای اینکه بتوانید به طور کاملا عالی زبان انگلیسی را به کودکان بیاموزید، باید صبور باشید. کودکان ممکن است، اشتباهات گوناگونی انجام داده و تمرکز خود را از دست بدهند. اگر صبر و حوصله‌ کافی نداشته باشید، تلاش‌ های آن‌ ها نیز بی نتیجه خواهد ماند.

5 نکته طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان

اگر می‌ خواهید کودکان شما سریع‌ تر به یادگیری زبان انگلیسی بپردازند و در این راه انگیزه‌ خود را از دست ندهند، حتما باید با 5 نکته‌ طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان آشنا باشید. از جمله این 5 فاکتور عبارت اند از:

1_ در حین آموزش فعال باشید: این موضوع بسیار اهمیت دارد که در زمان برقراری ارتباط با کودکان و آموزش آن‌ ها در قالب سرگرمی و تفریح وارد شوید. یکی از ماندگارترین و موثرترین روش‌ های آموزش برای کودکان بازی کردن است. شما می‌ توانید نکات درسی را از طریق نقاشی کشیدن، تکمیل نمودن پازل، ساختن وسایل گوناگون و … آموزش دهید. علاوه بر آن برای آموزش هر حرف انگلیسی می‌ توانید از فعالیت‌ های مختلف نظیر نشستن، راه رفتن، دویدن و … استفاده کنید.

2_ برای هر موضوع آموزشی یک تکلیف قرار دهید: آموزش دادن کودک و بازی کردن با آن، به این معنا نیست که شما هیچ برنامه‌ دقیق و معناداری برای دروس قرار ندهید. تکالیف ارائه شده نباید بسیار خشک و سخت باشند؛ اما برای آموزش نکات و عبارات جدید حتما باید هدف دار عمل کنید. این موضوع از مهم ترین 5 نکته طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان است.

3_ با کودکان گفت و گو کنید: سعی کنید در آموزشگاه، خانه و یا هر محل دیگری با کودکان خود به زبان انگلیسی به گفتگو بپردازید. حتی اگر آن ها بر این زبان به طور کامل نیز تسلط نداشته باشند، بخش شنیداری آن ها با تلفظ زبان می‌ تواند مهارت‌ های بالقوه‌ ای به دست آورد. صحبت کردن با کودکان موجب می‌ شود که مغز آن ها در معرض یادگیری زبان قرار گرفته و بتوانند مباحث را به خوبی تلفظ کنند.

4_ از موسیقی استفاده کنید: موسیقی همیشه به دلیل ریتم هایی که دارد، برای کودکان جالب و هیجان انگیز است. در واقع در موسیقی‌ ها واژگان انگلیسی چندین و چند بار تکرار می‌ گردند. کودکان می‌ توانند به صورت کاملا خلاقانه و فعالانه عبارات و لغات جدید را فرا بگیرند. جالب است بدانید که موسیقی تمرکز و حافظه کودکان را نیز تقویت می‌ کند و به طور ناخودآگاه آن ها را تشویق به یادگیری می‌ نماید.

5_ به سراغ ویدئوهای آموزشی بروید: از دیگر 5 نکته‌ طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان می‌ توانیم به بهره‌ مندی از ویدیوهای آموزشی اشاره کنیم. معمولا بسیاری از این ویدیوها همراه با پخش تصاویر کودکانه و آهنگ‌ های جذابی هستند که موجب می‌ شوند کودکان به درک عمیق‌ تر و فهم بهتری از مفاهیم دست پیدا کنند.

علت یادگیری شروع زبان انگلیسی از 4 سالگی

معمولا برای بسیاری از افراد غیرقابل باور است که یک کودک 3 یا 4 ساله بتواند به یادگیری زبان انگلیسی بپردازد؛ اما امروزه مطالعات دانشگاه هاروارد یک سری از یافته‌ های علمی را کسب کرده که تایید می‌ نماید، کودکان 4 ساله از مهارت‌ های تفکر انتقادی و خلاقیت بالایی برخوردار هستند. در واقع این کودکان به دلیل انعطاف‌ پذیری ذهن خلاقی که دارند، می‌ توانند زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم از سنین بسیار پایین آغاز نمایند. زمانی که شما از 5 نکته‌ طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان نیز بهره‌ مند شوید، کودک به یک درک عمیقی از زبان انگلیسی رسیده و می‌ تواند کلمات را به خوبی تلفظ کند.

در این سنین پایه‌ های تفکر یادگیری و نگرش در کودکان پایه‌ گذاری می‌ شود. به طوری که می‌ توانیم بگوییم 80 درصد از دانش و بهره‌ هوشی هر انسانی قبل از رسیدن به سن 8 سالگی شکل می‌ گیرد. این بدان معنا است که کودکان در سال‌ های اولیه‌ زندگی خود می‌ توانند مسیرهای اصلی یادگیری را به خوبی طی کنند و به کسب علم و دانش به روز بپردازند. یکی از اصلی‌ ترین روش‌ هایی که موجب می‌ شود، کودکان بتوانند از سن 3 الی 4 سالگی موضوعات جدیدی را یاد بگیرند، از طریق بازی و سرگرمی است. به طوری که آن ها از این طریق تمامی مباحث انگلیسی را حفظ می‌ کنند و هر دو زبان مادری و انگلیسی را فرا می‌ گیرند.

منابع آموزشی مناسب زبان انگلیسی برای کودکان

به طور کلی منابع آموزشی متعددی برای کودکان در سن‌ های مختلف و گوناگون وجود دارد که با بهره‌ مندی از آن ها می‌ توان کودکان را علاقه‌ مند به زبان انگلیسی نمود. انتخاب هر یک از این منابع مطابق با سن، علایق و نیازهای فردی و همچنین سطح زبانی هر کودک متفاوت می‌ باشد. در ادامه به یک سری از منابع آموزشی رایج می‌ پردازیم که برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان ارائه می‌ شوند:

کتاب‌ های درسی: کتاب‌ های درسی که در حوزه‌ زبان انگلیسی تالیف شده‌ اند، توسط موسسات آموزشی معتبر همانند انتشارات کمبریج و آکسفورد منتشر می شوند. این کتاب‌ ها بسیار ساختار یافته بوده و برای فهم عمیق و بهتر کودک تعبیه شده اند.

  • کتاب‌ های کار: کتاب‌ های کار تمرکز و هدف اصلی خود را به تمرین و تکرار کردن مطالب اختصاص داده‌ اند. این کتاب‌ ها می‌ توانند مهارت‌ های زبانی کودکان شما را به خوبی تقویت کنند و موجب شوند که آن ها مفاهیم آموخته شده را بتوانند به صورت کاملا رسا و عالی تمرین کنند.
  • کتاب داستان: بهره‌ مندی از کتاب‌ های داستان که به زبان انگلیسی بیان شده‌ اند، بسیار جذاب و سرگرم کننده برای کودکان هستند. به طوری که می‌ توانیم بگوییم کتاب داستان نیز در میان 5 نکته‌ طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان می‌ تواند اضافه شود.
  • کتاب‌ های مصور: کتاب‌ های مصور دارای تصاویر رنگارنگ، شاد، جذاب و انرژی بخش می‌ باشند. این کتاب‌ ها موجب می‌ شود که کودکان شما علاقه‌ بسیار زیادی به یادگیری اصطلاحات جدید و کلمات داشته باشند.
منابع آموزشی مناسب زبان انگلیسی برای کودکان

دسته بندی انواع کلاس های زبان انگلیسی

کلاس زبان انگلیسی به طور کلی به سه دسته‌ حضوری، آنلاین و خصوصی تقسیم‌ بندی می‌ گردد. در کلاس‌ های حضوری کودکان می‌ توانند به راحتی به تعامل با یکدیگر بپردازند و تحت نظر و تمرکز معلمان مجرب باشند. کلاس‌ های آنلاین زمینه‌ مناسبی را فراهم می‌ آورند که کودکان از انعطاف‌ پذیری بالایی در زمان و مکان یادگیری زبان انگلیسی برخوردار باشند. کلاس‌ های خصوصی نیز تمرکز و اهداف خود را بر روی آموزش شخصی سازی شده متناسب با نیازهای فردی هر کودکی قرار داده است.

سخن پایانی

زبان انگلیسی برای کودکان جزو مهارت‌ های بسیار ارزشمندی است که می‌ تواند زمینه ساز آینده‌ بهتر و برتر آن ها گردد. به طور کلی کودکان با روش‌ های متفاوتی از جمله بازی‌ های آموزشی، بازی‌ های حرکتی، بازی‌ های آنلاین، ترانه‌ های انگلیسی، داستان و … می‌ توانند به یادگیری این زبان بپردازند. در طول این مقاله با 5 نکته‌ طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان آشنا شدیم.

ممنونیم که زمان ارزشمند خود را برای این بخش از مقاله‌ آموزش صرف کردید. امیدواریم مطالب ارائه شده همگی موثر واقع شوند و پاسخگوی بخشی از نیاز شما عزیزان باشند. شما می توانید نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

مریم راد

مریم راد هستم و تجربه 4 سال نگارش و محتوانویسی دارم. باتوجه به علاقه زیادی که به یادگیری و نوشتن محتواهای آموزشی دارم، در سایت آموزشا مشغول به نگارش مطالب مفیدی در این زمینه برای شما عزیزان هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 1 =

دکمه بازگشت به بالا